Užívat si na své zahradě nikým nerušenou pohodu u stylového bazénu je královská představa. Jenže králové mají jednu výhodu – o bazén se jim starají poddaní. Abyste si mohli dopřávat bazénové radovánky bez obav z nekvalitní vody nebo nepříjemného pocitu po koupání, naučíme vás, jak se o pH svého bazénového království starat i bez panošů.
Ohromte své známé odpovědí na otázku „Co je to pH?“
Označení pH udává, jak moc je voda v bazénu kyselá, nebo naopak zásaditá. Hodnoty pH měříme na škále od 0 do 14. Pokud se chcete jen bezstarostně koupat, stačí vám vědět,
že ideální hodnota pH je 7. Jestliže jste ale bazénový nadšenec, který své známé rád ohromí znalostmi o bazických a kyselých hodnotách, bude vás zajímat, že:
- za kyselou označujeme vodu s nízkými hodnotami pH, tedy menší než 7
- zásaditou vodu naopak můžeme označovat jako vodu s vysokým pH, tedy vyšším než 7
Proč je rovnováha pH důležitá?
Když už víte, co přesně pojem pH znamená, mohla by vás napadnout otázka „Jaký je význam správného pH pro bazénovou vodu?“. Hlavním důvodem, proč dbát na správnou kyselost vody v bazénu, je péče o vaše zdraví.
Správným pH ke komfortnímu koupání
V bazénu jste zcela obnažení, i když na sobě máte plavky. Natož, když je vůbec nemáte a užíváte si svého královského soukromí. Nesprávné pH tak může snadno způsobit vysušenou až podrážděnou pokožku. A to samé platí pro oči. Takže jestli se chcete svobodně kochat svou drahou polovičkou, úkol je jasný. Udržovat správné pH bazénové vody.
Chcete bezpečné koupání? Mějte správné pH.
Nicméně kromě pokožky může mít pH vody vliv i na jiné části těla. Když se vám nadměrně kyselá voda dostane do úst, může narušovat ústní sliznici nebo sklovinu zubů. A když
si žijete život po svém, je jasné, že si vody loknete nejednou. Pokud je naopak vysoké pH v bazénu, můžete si zadělat na trávicí obtíže.
Účinnost správného pH
Udržovat pH na čísle 7 ale není důležité jen pro vaše zdraví. Stejně tak důležité je i pro zdraví bazénu. Díky této hodnotě předejdete vzniku vodního kamene a korozivních jevů a zároveň dosáhnete optimální efektivity chlorové dezinfekce. Zkrátka váš bazén bude čistý jako lilie.
Jak měřit pH bazénu?
Zcela jednoduše! Měření pH totiž není činnost, která by měla jakkoliv omezovat vaši pohodářskou svobodu. Stačí použít kapkový tester pH, pH testovací proužky také známé jako lakmusové papírky nebo digitální měřiče pH. Je jen na vás, zda si zvolíte spolehlivost, jednoduchost nebo přesnost.
Jak upravit pH vody v bazénu?
Jak snížit pH v bazénu
Jestliže potřebujete snížit pH, vaše voda je nadměrně zásaditá a potřebuje trochu okyselit, aby dosáhla stability. Přesně k těmto účelům slouží kyselina solná nebo hydrogensíran sodný, který doma běžně používáte a možná o tom ani nevíte. Používá se totiž k čištění odpadů. Pro regulaci pH v bazénu stačí, když kyselinu solnou nebo hydrogensíran naředíte obyčejnou vodou v poměru, který je na obalu přípravku, promícháte, vlijete do bazénu a necháte působit.
Co dělat, když je pH bazénové vody moc nízké
Pokud zjistíte, že je vaše bazénové království příliš kyselé, je načase sáhnout po odkyselovacím prostředku, který bývá založený na bázi vápenného hydrátu, hydroxidu sodného, vápence či dolomitu. Právě tyto látky jsou součástí mineralizační jednotky FPH, která je typickým řešením pro zvýšení pH vody.
Otázka ekologie při stabilizaci bazénového pH
Pokud si zakládáte na ekologickém přístupu k životnímu prostředí, mohla by vás napadnout otázka, zda jde pH vody upravovat i eko cestou. A odpověď zní ano, lze. Ale nutno podotknout, že tyto alternativní způsoby nemusí na rozdíl od chemie fungovat zcela stoprocentně, a proto může být ekologická regulace pH náročnější. A co tedy praví babské rady? Že vysoké pH můžete zkrotit běžným kuchyňským octem, a to nízké naopak trochu poškádlit jedlou sodou.
Špatné pH může znamenat časté problémy, které je třeba řešit
Pokud jste pohodáři, kteří se pravidelnou diagnostikou pH v bazénu příliš netrápí, možná byste si měli dát do kalendáře upomínku a vodu preventivně kontrolovat. Pokud ji necháte „růst jako dříví v lese“, jak se říká, můžete si být jistí, že v ní opravdu začne něco růst. A to se vám určitě nebude líbit.
Bazénová Nemesis – tvrdá voda
Tvrdá voda je nejběžnějším ohrožením křišťálově průzračné hladiny. Jak ji poznáte? Poměrně snadno. Hladina bazénu bude zakalená a na stěnách se může tvořit bílý povlak. Ale jak se této esteticky neatraktivní záležitosti zbavit? Nejúčinnějšími pomocníky jsou změkčovače na bázi iontové výměny.
Tvrdá voda v bazénu sice nepůsobí příliš estetickým dojmem, ale alespoň není zdraví škodlivá
– na rozdíl od zelené vody. Takže pokud vás trápí jen tohle, můžete si dál v klídku popíjet letní drink při západu slunce.
Zelená nemusí být vždy jen pozitivní barva
Oproti tomu zelená voda už je větší průšvih a bude vyžadovat mnohem více úsilí, abyste své bazénové království opět uzdravili. Proto je dobré nezanedbávat prevenci a včas hledat řešení pro stabilizaci pH.
Koupání v zelené vodě totiž může být až zdraví nebezpečné. Ale předpokládáme, že takto odpudivě vyhlížející voda by vás ani nenalákala k nějakému skotačení. Efektivním protivníkem zelené vody je dezinfekční přípravek Chloramin.
CENTRALPLAST tip pro lidi, kteří nežijí život po svém a koupou se v plavkách
Ať už nevyznáváte svobodomyslný životní styl, nebo jen zkrátka občas musíte potlačit svou přirozenost, například při bazénové párty, mohlo by vás zajímat, jaký vliv má pH
na vaše plavky.
Chlor – zabiják pružnosti
Jak asi tušíte, chlor v bazénu je významným spoluviníkem brzkého rozpadu plavek. A když se cítíte sebevědomě ve značkových plavkách, určitě nechcete, aby se předčasně odebraly do domova zpuchřelců.
Proto je lepší držet chlor na uzdě. A to zvládnete správnou péčí a správným dávkováním dezinfekce. Neutrální pH vody má totiž pozitivní vliv na elasticitu a výdrž plavek. Doufáme,
že nyní už je vaše otázka „Jak pH v bazénu ovlivňuje plavky?“ zodpovězena. Alespoň teď můžete své přátele či rodinou oslnit skvělými znalostmi o tom, jaké má pH vliv na bazén,
ale i plavky.